اهمیت ظاهر در طراحی وب سایت

اهمیت ظاهر در طراحی وب سایت

اهمیت ظاهر در طراحی وب سایت

نکته دیگری که علاوه بر محتوا و اصول سئو از اهمیت بسیاری برخوردار است، ظاهر سایت می باشد. برای درک بهتر این مطلب می تونید مقاله ( UI و UX چیست؟ ) را مطالعه کنید. اکثر کاربران وقتی وارد یک وب سایت می شوند در طول چند ثانیه تصمیم می گیرند که در آن صفحه بمانند یا آن را ترک کنند. اگر ظاهر وب سایت شما جذاب باشد بازدید کننده جذب آن می شود و به دنبال موضوع خود در سایت می گردد در غیر این صورت یعنی اگر ظاهری نامناسب داشته باشد کاربران آن را ترک کرده و به سراغ وب سایت های دیگر می روند. پس به همین دلیل است که ظاهر سایت شما بسیار مهم است. بعد از این که کاربر جذب سایت شما شد نکته ی بعدی، محتوای گیرا و جذاب است که می تواند مخاطب را در سایت نگه دارد. پس می توان این گونه گفت که اهمیت ظاهر سایت اگر بیشتر از محتوا نباشد، کمتر نیست.
ظاهر سایت در طراحی رابط کاربری سایت اهمیت زیادی دارد و به عنوان یکی از قوانین نا گفته در ساخت صفحات سایت است. یکی از روش های آسان برای تعامل با کاربران وب سایت ها جذاب بودن و طراحی رابط کاربری خوب است. طراحی رابط کاربری به کاربران کمک می کند تا بهترین روش را برای ارائه مطالبشان به کار گیرند. با این حال چگونگی طراحی رابط کاربری نقش زیادی در موفقیت یک وب سایت خواهد داشت.
عوامل مختلفی در طراحی رابط کاربری تأثیر دارند که یکی از مهم ترین آن ها حفظ یکنواختی بصری در طراحی می باشد. یعنی اگر در یک صفحه مطالب و طراحی ها انسجام لازم را نداشته باشند باعث بهم ریختگی و گیج شدن مخاطب یا کاربر می شود. پس بهتر است این انسجام و یک نواختی را حفظ کنید تا کاربر بتواند به راحتی و بهتر با سایت شما ارتباط برقرار کند.
ظاهر سایت اولین چیزی است که بازدید کننده با آن برخورد دارد و نتایج نظر سنجی ها از کاربران مختلف نشان داده که کاربر در همان نگاه سطحی اول به ظاهر گرافیکی سایت تصمیم می گیرد که می توان به سایت اعتماد کرد و یا این که آن را به زودی ترک خواهد کرد.

در زیر چند نمونه از مواردی که باعث ایجاد حس بی اعتمادی در کاربران می شود را آورده ایم:

 • عدم رعایت استاندارد اندازه ها در صفحه نمایش ها
 • استفاده از زمینه تیره در صفحه اصلی
 • استفاده از پنجره های تبلیغاتی بازشو( این جور پنجره ها باعث مزاحمت برای بیننده می شود و خسته کننده هستند)
 • وجود رنگ های تند و خسته کننده برای چشم
 • کامل نبودن سایت و مشاهده نوشته ” سایت در حال ساخت می باشد ” که نشانه بی برنامه بودن مدیریت سایت است، تا وقتی سایت تکمیل نشده آن را بارگذاری نکنید
 • سنگین بودن عکس ها و دیر لود شدن آن ها
 • پخش نا خواسته موسیقی هنگام باز شدن سایت
 • نوشتن متن به صورت پاراگراف های طولانی که خواننده را خسته می کند

مزایای رابط کاربری یا ظاهر خوب:

 • افزایش ترافیک سایت به دلیل داشتن نظم در انتشار محتوا
 • حذف ارتباطات بی عیب و نقص رابط کاربری که باعث می شود تا کاربران با سرعت بیشتری به صفحات دسترسی پیدا کنند. البته برای این کار باید محتواها اولویت بندی شوند تا به یک روش خاص برای کاربران نمایش داده شوند
 • با استفاده از رابط کاربری خوب می توان احساسات خود را به مخاطبان منتقل کرد و آن ها را به بازدید کنندگان دائمی سایت تبدیل کرد

نکات کلیدی در طراحی ظاهر صفحه اول سایت:

برخورد کاربران بعد از ورود به سایت یکی از فاکتورهای مهم در طراحی و سئوسایت می باشد. کلمات کلیدی، محتوا و … از جمله مواردی هستند که توسعه دهندگان اغلب به آن ها بسیار توجه می کنند اما دو نکته کلیدی که در طراحی توجه کمتری به آن ها می شود کاربر پسند بودن و دسترس پذیر بودن مباحث هستند.
کاربر پسند بودن: یکی از موضوعاتی که به تازگی مورد توجه قرار گرفته کاربر پسند بودن ظاهر سایت در طراحی می باشد. محتوای با کیفیت و ظاهر جذاب از عوامل مؤثر در کاربر پسند شدن وب می باشد. در دسترس بودن منوها و زیر منوها می تواند کاربر را به راحتی بین صفحات مختلف هدایت کند و ویژگی دسترس پذیر بودن را به وجود آورد.
دسترس پذیر بودن: همان گونه که در بالا اشاره شد اگر صفحات سایت به گونه ای طراحی شوند که کاربر به راحتی بتواند بین آن ها حرکت کند به این معنی است که در سایت شما دسترس پذیری خوب می باشد که این موضوع سبب می شود بازدید کنندگان صفحات بیشتری را از سایت شما باز کنند و در نتیجه ترافیک سایتتان افزایش می یابد.

نکاتی در طراحی ظاهر سایت:

 • استفاده از چیدمان صحیح در طراحی ظاهر سایت
 • ترکیب رنگ مناسب در طراحی
 • نظم آیتم های مختلف در چیدمان سایت
 • انتخاب ظاهر مناسب با موضوع سایت
 • عدم استفاده از ترکیب های شلوغ در ظاهر سایت
 • استفاده نکردن از تبلیغات چشمک زن
 • حفظ سادگی و در عین حال زیبایی سایت
 • و …

تکنیک های ایجاد رابط کاربری خوب:

 • استفاده از Heat maps: این نقشه ها به طراح کمک می کند تا نقاطی از سایت که بیشترین جذابیت را برای کاربران دارند نمایش دهد. مثلاً می تواند با ردیابی چشم کاربران در یک نقطه متوجه می شود که کدام قسمت اهمیت زیادی دارد. که این کار به وسیله Heat map انجام می شود که نسبت به چشم کاربران حساسیت دارد.
 • استفاده بهینه از فضاهای سفید و خالی سایت: اگر قسمت زیادی از سایت سفید و خالی باشد کاربران گمان می کنند که با ماندن در چنین سایتی زمان خود را تلف می کنند، از سوی دیگر نیز فضای سایت هدر می رود. که یکی از ابزارهای عملی برای حفظ ثبات سایت، پر کردن بهینه این فضاها می باشد. البته وجود فضای خالی نیز مهم است ولی باید طوری سایتتان را طراحی کنید که اندازه فضای خالی مناسب باشد تا کاربران به راحتی بتوانند مطالب را مطالعه کنند. استفاده مناسب از فضای خالی باعث می شود تا درهم ریختگی محتوای سایت از بین برود.
 • استفاده از تضاد مناسب در طراحی قالب: یکی از روش های طراحی در رابط کاربری می توان از تضادها از قبیل شکل، اندازه، رنگ و … استفاده کرد. مثلاً اگر زمینه سایت سفید رنگ بود برای مطالعه بهتر و جذاب شدن ظاهر سایت می توان منوهای سایت و یا حتی قسمت هایی از سایت را با رنگ متضاد آن طراحی کرد و یا می توانید اندازه فونت را در قسمت های مختلف تغییر دهید. البته این نکته را فراموش نکنید که استفاده نادرست از تضاد رنگ ها باعث گیجی و خسته شدن کاربر می شود.
 • بهینه سازی تصاویر برای ظاهر سایت: برای بهینه کردن تصاویر نکاتی وجود دارد که با رعایت کردن آن ها می توانید تصاویر سایتتان را بهینه سازی کنید تا باعث جذابیت صفحه شوید و سرعت لود شدن تصویر را افزایش دهید. زیرا طبق تحقیقات انجام شده اگر سرعت لود تصویر پایین باشد بازدید کنندگان خسته می شوند و ممکن است سایت را ترک کنند.

امیدوارم مطالبی که در بالا توضیح دادم را به خوبی به کار گیرید و ظاهری جذاب و کاربر پسند را برای سایت خود طراحی کنید.

اشتراک گذاری:
مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید